تقویم شیعه دهم ماه ربیع الاول :

ازدواج پیامبر (صلى الله علیه و آله ) با حضرت خدیجه (علیها السلام )


پیامبر (صلى الله علیه و آله ) 15 سال قبل از هجرت با حضرت خدیجه كبرى (علیها السلام ) ازدواج نمودند(198). از احادیث شیعه و اخبار عامه معلوم مى شود كه حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد، در علم و اطلاع به كتب آن زمان معروف بوده است . او از زنان قریش ، علاوه بر كثرت اموال و املاك و تجاراتى كه داشت ، به عقل و كیاست نیز مزیت داشت و در آن زمان او را طاهره ، مباركه ، سیده نسوان و ملكه بطحاء مى گفتند. او از كسانى بو كه انتظار قدوم پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را مى كشید و همیشه از علما علائم نبوت آن حضرت را جویا مى شد.
هنگامى كه خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله ) شرفیاب شد، اول از مهر نبوت سؤ ال كرد و آن را زیارت كرد و اشعار فصیح او در مدح رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله ) و كمال محبتش به آل عبد المطلب مشهور است كه كاشف از علم و ادب و محبت اوست . در همان روزى كه آن حضرت مبعوث به رسالت شد جناب خدیجه (علیها السلام ) ایمان آورد.
حضرت خدیجه (علیها السلام ) از مال خویش و میراثى كه به او رسیده بود به صورت مضاربه تارت مى نمود. چندى نگذشت كه از بزرگان تجار شد به گونه اى كه هشتاد هزار شتر زیر بار تجارت او بودند و هر روز امول او زیادتر مى شد. بر بام خانه او قبه اى از حریر سبز با طنابهاى ابریشم با تمثالى چند بود كه این علامت جلالت آن مخدره بود.
افراد زیادى مانند عقبه بن ابى معیط و ابن ابى شهاب كه هر كى چهار صد كنیز و غلام و خدمتكار داشتند، و ابوجهل و ابوسفیان و دیگر بزرگان عرب آن روز خواستگارى آن حضرت آمدند؛ ولى آن حضرت قبول نفرمودند. سرانجام خود حضرت خدیجه (علیها السلام )، پیشنهاد ازدواج به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) دادند و این ازدواج با آداب و مراسم خاصى انجام شد.
خداوند دو پسر به نامهاى قاسم و عبد الله كه به آنها طیب و طاهر هم مى گفتند، و چهار دختر به نامهاى ام كلثوم و زینب و رقیه و فاطمه (علیها السلام ) و جده حضرات معصومین (علیهم السلام ) است .
حضرت خدیجه (علیها السلام ) بیست و چهار سال و یك ماه با پیامبر (صلى الله علیه و آله ) زندگى كرد، و تا آن حضرت زنده بود پیامبر (صلى الله علیه و آله ) همسر دیگرى اختیار نفرمود. همچنین حضرت خدیجه (علیها السلام ) جمیع اموال خود را به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) واگذار كرد. عایشه مى گوید: كمتر اتفاق مى افتاد كه پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از خانه بیرون رود و خدیجه را به خبر یاد نكند، چندانكه یك روز آتش حسد من مشتعل شد و گفتم : یا رسول الله ، تاكى خدیجه را یاد مى كنى ؟ او پیرزنى بیش نبوده ! خداوند بهتر از او را (منظور خودش بوده ) به تو مرحمت كرد! پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از سخن من در غضب شد و فرمود: نه به خدا قسم ! بهتر از خدیجه (علیها السلام ) نصیب من نشده . به من ایمان آورد هنگامى كه مردم كافر بودند، و تصدیق نبوت من نمود در وقتى كه مردم مرا تكذیب مى كردند، و اموال خود را در اختیار من گذارد در وقتى كه مردم مرا از خود دور مى كردند. خداوند متعال از خدیجه به من فرزندانى روزى كرد و رحم تو را عقیم قرار داد(199).[ دوشنبه 28 آبان 1397 ] [ 07:59 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه نهم ربیع الاول :

آغاز امامت حضرت ولى عصر (علیه السلام )

آغاز امامت حضرت صاحب الامر (علیه السلام ) و غیبت صغراى آن حضرت پس از شهادت امام عسكرى (علیه السلام ) است ، كه تنها فرزند آن حضرت بودند(184).
این روز عید شیعه و اولین روز امامت خلافت آخرین خلیفه و حجت بر حق و منجى عالم بشریت حضرت بقیه الله الاعظم (علیه السلام ) در سال 260 ه‍ است (185).[ جمعه 25 آبان 1397 ] [ 21:54 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسن عسکری علیه السلام :
[ جمعه 25 آبان 1397 ] [ 15:00 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه شهادت امام حسن عسکری علیه السلام :

8 ربیع الاول


1. شهادت اما عسكرى (علیه السلام )

امام حسن عسكرى (علیه السلام ) در سال 260 ه‍ در سن 28 سالگى به دست معتمد عباسى به شهادت رسید(178). معتمد به عباسیین سفارش ‍ مى كرد كه بر آن حضرت تنگ بگیرند(179). صدوق (رحمه الله ) مى فرماید: معتمد چندین مرتبه امام عسكرى (علیه السلام ) را حبس كرد.
22 ساله بودند كه امام هادى (علیه السلام ) به شهادت رسیدند، و مدت امامت آن حضرت شش سال بود. در شبى كه فرداى آن روز به شهادت رسیدند نامه هاى زیادى به مردم مدینه نوشته بودند(180).
هنگام نماز صبح ، بعد از آنكه امام عصر (علیه السلام ) آن حضرت را وضو دادند و جوشانده اى به حضرتش دادند، به شهادت رسیدند(181).
وقتى مردم سامرا با خبر شدند، همه بازارها بسته شد و مردم كنار منزل آن حضرت جمع شدند. وزراء و اتباع خلیفه و بنى هاشم و علویات داخل منزل بودند. در سامرا صداى شیون و گریه از هر سو به گوش مى رسید و قیامتى بر پا شده بود.
امام زمان (علیه السلام ) آن حضرت را غسل داده بعد از كفن آن حضرت بدن مطهر را جهت نماز آوردند. جعفر برادر حضرت جلو آمد كه بر بدن مبارك نماز بخواند. همین كه خواست تكبیر بگوید امام زمان (علیه السلام ) در حالى كه طفلى گندمگون ، پیچیده موى ، گشاده دندان مانند پاره ماه بود از حجره بیرون آمد و رداى جعفر را كشید و او را از آن مكان دور كرد و بر پدر بزرگوارش نماز خواند، و آن حضرت را نزد قبر پدر بزرگوارش حضرت هادى (علیه السلام ) دفن نمودند(182).
جعفر این واقعه را براى معتمد نقل كرد. همه جار را در جستجوى حضرت گشتند، ولى اثرى از آن حضرت ندیدند.
در سال شهادت امام عسكرى (علیه السلام ) - سال 260 ه‍ محدث جلیل جناب فضل بن شاذان نیشابورى از دنیا رحلت فرمود: او صاحب 180 تاءلیف است و امام عسكرى (علیه السلام ) سه بار بر او رحمت فرستاده اند(183 ).[ جمعه 25 آبان 1397 ] [ 14:52 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه ماه ربیع الاول :

ربیع الاول


ماه ربیع الاول سرور و حزن را با هم در خود جاى داده است . روزهاى 1،3،4،5،8،9،10،12،14،16،17،19،22،23،25 این ماه ایام پرخاطره اى از شادى و اندوه اهل بیت (علیهم السلام ) است ، كه ذیلا به تفصیل آنها مى پردازیم .
خبرهاى خوشى همچون ولادت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، لیله المبیت و هجرت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، ورود حضرت به مدینه ، آغاز امامت امیر المؤ منین (علیه السلام ) پس از شهادت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، ولادت امام صادق (علیه السلام )، آغاز امامت امیر المؤ منین (علیه السلام ) پس از شهادت امام عسكرى (علیه السلام )، روزهاى بیادماندنى این ماه است . ازدواج پیامبر (صلى الله علیه و آله ) با حضرت خدیجه (علیها السلام )، و ورود حضرت معصومه (علیها السلام ) به قم روزهاى دیگرى است كه خاطره هاى خوشى را بر جاى گذاشته است . مرگ عمر بن خطاب و یزید بن معاویه و عمر بن سعد برگهاى دیگرى از دفتر شادى اهل بیت (علیهم السلام ) در این ماه است .
آغاز وجوب نماز، عمود دین اسلام روز دیگر است كه هیچگاه فراموش ‍ نخواهد شد.
از سوى دیگر واقعه وحشتناكى در این ماه رخ داده كه سر آغاز همه مصائب اهل بیت (علیهم السلام ) است ، و آن هجوم به خانه وحى پس از دفن بدن مطهر پیامبر (صلى الله علیه و آله ) است . اولین روز خلافت غاصبانه معاویه ، ورود اهل بت امام حسین (علیه السلام ) به شام ، تخریب كعبه توسط یزید، نیز از آثار شوم سقیفه است كه در این ماه رخ داد است . شهادت امام عسكرى (علیه السلام )، وفات حضرت سكینه (علیهما السلام ) نیز از حوادث این ماه است .
از جنگهاى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) جنگ بنى النضیر و جنگ دومه الجندل در این ماه بوده است . همچنین صلح امام حسن (علیه السلام ) در این ماه اتفاق افتاده است .
مرگ موسى خلیفه عباسى ، معتصم عباسى ، داود بن على حاكم ظالم مدینه ، مالك بن انس و احمد بن حنبل نیز در این ماه به وقوع پیوسته است .[ شنبه 19 آبان 1397 ] [ 08:40 ] [ اسماعیل روحی ]

مراسم شام غریبان حرم مطهر امام رضا علیه السلام :
[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 18:47 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه دفن بدن مبارک امام رضا علیه السلام :

دفن بدن مبارك حضرت

پس از غسل و كفن و نماز بر بدن شریف حضرت كه توسط امام جواد (علیه السلام ) انجام شد آن حضرت را جلو قبر هارون در خانه حمید بن قحطبه ، مكان فعلى دفن كردند(145). بنابر بعضى روایات مأمون از ترس فتنه مردم دستور به دفن شبانه حضرت داد(146).
مدت امامت آن حضرت 20 سال بود(147) سن شریف امام جواد (علیه السلام ) هنگام شهادت امام رضا (علیه السلام ) 7 سال و چند ماه بود(148).
اقوال شهادت آن حضرت عبارتند از: 23 ماه رمضان (149)، 17 صفر(150)، 27 صفر(151)، 14 صفر(152)، 21 ماه رمضان (153)، و 23 ذى القعده (154)، بزرگان شیعه در كتب مختلف ماه شهادت را صفر و روز آن را اكثرا آخر صفر ذكر كرده اند، ولى 29 یا 30 روز بودن ماه صفر در سال شهادت را ذكر ننموده اند.

مسمومیت حضرت

یاسر خادم مى گوید: هر جمعه كه آن حضرت از مسجد جامع مراجعت مى كرد، با بدنى عرق دار و غبار آلود دستها را به درگاه الهى بر مى داشت و مى فرمود:  ((بارالها اگر فرج و گشایش كار من در مرگ من است ، مرگ مرا برسان )). آن حضرت پیوسته در غم و حزن بود تا در غربت رحلت فرمود(143).
مأمون پس از آنكه یك شبانه رز امر شهادت آن حضرت راكتمان كرد سراغ محمد پسر امام صادق (علیه السلام ) و جماعتى از آل ابوطالب فرستاد تا سلامت بدن امام را ببینند، و پس از آن شروع به گریه و زارى نمود(144)!!

آزارهاى مأمون نسبت به حضرت

مأمون از آزار و جسارت نسبت به حضرت كوتاهى نكرد، و حتى حضرت را سه ماه در سرخس مقیدا زندانى كرد(142).
پس از ولایتعهدى ، ابتداى گرفتارى آن حضرت به خاطر معاشرت بامأمون منافق ملعون بود. او به حسب ظاهر در تعظیم و احترام حضرت مى كوشید، اما در باطن با آزار و اذیت حجت خدا را به مرگ خویش راضى نموده بود.

شهادت امام رضا (علیه السلام )

حضرت ثامن الحجج مولانا على بن موسى الرضا (علیه السلام ) در سال 203 ه‍ بنابر اصح (138) دو سال پس از وفات حضرت معصومه (علیها السلام ) به شهادت رسیدند. سن مبارك حضرت 49 یا 55 سال بوده است (139). بنابر نقلى در 27 حضرت امام رضا (علیه السلام ) به شهادت رسیده اند(140)، ولى مشهور آخر ماه صفر است . در 28 سفر مأمون انگور مسموم یا آب نار زهر آلود را به اجبار به حضرت امام رضا (علیه السلام ) خورانید(141).[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 11:25 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه آخرماه صفر: ( عرض تسلیت ایام سوگواری امام رضاع)

شهادت امام رضا علیه السلام
حضرت ثامن الحجج مولانا علی بن موسی الرضا علیه السلام در سال 203 ه‌ بنابراصح

(كافی: ج 2، ص 528. فیض العلام: ص 200. بحار الانوار: ج 49، ص 292.

مستدرك سفینة البحار: ج 6، ص 295. منتخب التواریخ: ص 578)

دو سال پس از وفات حضرت معصومه سلام الله علیها به شهادت رسیدند.

سن مبارك حضرت 49 یا 55 سال بوده است. 

(كشف الغمة: ج 2، ص 267. بحار الانوار: ج 49، ص 292)
بنابرنقلی در 27 صفر حضرت امام رضا علیه السلام به شهادت رسیده‌اند
(تاج الموالید: ص 50)

ولی مشهور آخر ماه صفر است. در 28 صفر مأمون انگور مسموم یا آب انار

زهرآلود را به اجبار به حضرت امام رضا علیه السلام‌خورانید. 

(ارشاد: ج 2، ص 270. مستدرك سفینة البحار: ج 6، ص 295.

جلاء العیون: ص 551. مروج الذهب: ج 4ص 28. بحار الانوار: ج 49، ص 298)[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 11:20 ] [ اسماعیل روحی ]

مشهدالرضا در سوگ شهادت امام مهربانی‌ها/ آسمان هم در عزای ثامن‌الحجج گریست :
[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 11:08 ] [ اسماعیل روحی ]

وصایای پیامبر (ص) :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 13:29 ] [ اسماعیل روحی ]

خلاصه ای از زندگی پیامبر (ص) :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 13:21 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه 28 ماه صفر :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 13:15 ] [ اسماعیل روحی ]

رحلت نبی اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیه السلام بر تمامی مسلمین جهان تسلیت وتعزیت باد :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 12:46 ] [ اسماعیل روحی ]

«دختر بدرالدجی امشب سه جا دارد عزا، گاه می‌گوید پدر، گاهی حسن گاهی رضا»


دو غم به دلت ماند حضرت مادر             کفن برای حسین و حرم برای حسن 
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 12:39 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت ایام سوگواری و عزاداری آخر ماه صفر :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 10:34 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت به مناسبت 28 وآخرماه صفر :

 

[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 10:22 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه روز شمار وقایع ماه صفر الخیر 28صفر:

28 ﺻﻔﺮ 1 - ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ ﺻﻠّﻰ ﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺟﺎﻧﮕﺪﺍﺯ ﻭ ﻣﻈﻠﻮﻣﺎﻧﻪ ﺍﺷﺮﻑ ﻣﺨﻠﻮﻗﺎﺕ

ﺧﺎﺗﻢ ﺍﻟﺎﻧﺒﻴﺎﺀ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﺻﻠّﻰ ﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 11 ﻩ’ ﺩﺭ ﺳﻦ 63 ﺳﺎﻟﮕﻰ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺳﻢ

(ﺍﻋﻠﺎﻡ ﺍﻟﻮﺭﻯ: ﺝ 1، ﺹ 80. ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 17، ﺹ 406. ﺍﺛﺒﺎﺕ ﺍﻟﻬﺪﺍﺓ: ﺝ 1، ﺹ 604. ﺍﻟﺨﺮﺍﺋﺞ ﻭ

ﺍﻟﺠﺮﺍﺋﺢ: ﺝ 1، ﺹ 27. ﺑﺼﺎﺋﺮ ﺍﻟﺪﺭﺟﺎﺕ: ﺹ 503. ﻣﺤﺎﺳﻦ ﺑﺮﻗﻰ: ﺝ 2، ﺹ 262. ﺟﺎﻣﻊ ﺍﻟﺎﺻﻮﻝ:

ﺝ 11، ﺹ 38. ﻣﺴﺘﺪﺭﻙ ﺳﻔﻴﻨﺔ ﺍﻟﺒﺤﺎﺭ: ﺝ 6، ﺹ 295. ﺍﻟﻄﺒﻘﺎﺕ ﺍﻟﻜﺒﺮﻯ: ﺝ 2، ﺹ 154.

ﺳﻨﻦ ﺍﺑﻰ ﺩﺍﻭﺩ: ﺝ 4، ﺹ 174) ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﻃﺒﻖ ﺭﻭﺍﻳﺎﺗﻰ ﻋﺎﻳﺸﻪ ﻭ ﺣﻔﺼﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﻣﺴﻤﻮﻡ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻥ!

(ﺗﻔﺴﻴﺮ ﺻﺎﻓﻰ: ﺝ 1، ﺹ 389) ﺩﺭ 24 ﺻﻔﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ ﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺷﺪﺕ ﻳﺎﻓﺖ.

(ﻣﺴﺘﺪﺭﻙ ﺳﻔﻴﻨﺔ ﺍﻟﺒﺤﺎﺭ: ﺝ 6، ﺹ 295) 3 - ﺁﻏﺎﺯ ﻏﺼﺐ ﺧﻠﺎﻓﺖ ﺍﻭﻟﻴﻦ ﺭﻭﺯ ﻏﺼﺐ ﻇﺎﻟﻤﺎﻧﻪ ﺧﻠﺎﻓﺖ ﻭ ﺧﺎﻧﻪ

ﻧﺸﻴﻦ ﻛﺮﺩﻥ ﺍﻣﻴﺮ ﺍﻟﻤﺆﻣﻨﻴﻦ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﻭ ﺷﻜﺴﺘﻦ ﺑﻴﻌﺖ ﺭﻭﺯ ﻋﻴﺪ ﻏﺪﻳﺮ ﺗﻮﺳّﻂ ﺍﻫﻞ ﺳﻘﻴﻔﻪ ﺑﻨﻰ ﺳﺎﻋﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

(ﺗﺘﻤﺔ ﺍﻟﻤﻨﻨﻬﻰ: ﺹ 9) 4 - ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺩﺭ

ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 50 ﻩ’ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺑﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﻴﺪ.(ﺍﻋﻠﺎﻡ ﺍﻟﻮﺭﻯ: ﺝ 1، ﺹ 403.

ﺑﺤﺎﺭﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 95، ﺹ 200. ﻣﺴﺎﺭ ﺍﻟﺸﻴﻌﻪ: ﺹ 27. ﻓﻴﺾ ﺍﻟﻌﻠﺎﻡ: ﺹ 199. ﻛﺎﻓﻰ: ﺝ 1، ﺹ 461.

ﻣﻨﺘﻬﻰ ﺍﻟﺎﻣﺎﻝ: ﺝ 1، ﺹ 231. ﻣﺴﺘﺪﺭﻙ ﺳﻔﻴﻨﺔ ﺍﻟﺒﺤﺎﺭ: ﺝ 6، ﺹ 295. ﺍﻟﻌﺪﺩ ﺍﻟﻘﻮﻳﻪ: ﺹ 350) ﺑﻨﺎﺑﺮ

ﻗﻮﻟﻰ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺩﺭ 7 ﺻﻔﺮ ﻭ ﺑﻨﺎﺑﺮ ﻗﻮﻟﻰ ﺩﺭ 5 ﺭﺑﻴﻊ ﺍﻟﺎﻭﻝ ﻭﺍﻗﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

(ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 44، ﺹ 161) ﺟﻌﺪﻩ ﺩﺧﺘﺮ ﺍﺷﻌﺚ ﺑﻦ ﻗﻴﺲ ﺑﺎ ﺯﻫﺮﻯ ﻛﻪ ﻣﻌﺎﻭﻳﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻭ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩ

ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﻣﺴﻤﻮﻡ ﻛﺮﺩ. ﻣﻌﺎﻭﻳﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺯﻫﺮ ﺻﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﺩﺭﻫﻢ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩ ﻭ ﻭﻋﺪﻩ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻘﺪ

ﻳﺰﻳﺪ ﺩﺭﺁﻭﺭﺩ، ﻭﻟﻰ ﺑﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﺧﻮﺩ ﻭﻓﺎ ﻧﻜﺮﺩ. (ﺍﺭﺷﺎﺩ: ﺝ 2، ﺹ 16. ﻛﺎﻓﻰ: ﺝ 2، ﺹ 481.

ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 44، ﺹ 149. ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺍﻟﺨﻠﻔﺎﺀ: ﺹ 192)


[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 10:15 ] [ اسماعیل روحی ]

خلق عظیم ترین اجتماع انسانی در جهان :

خلق عظیم‌ترین اجتماع انسانی جهان در کربلا با حضور میلیون ها زائر اربعین حسینی 

منابع عراقی جمعیت بزرگ زائران حسینی در کربلا را به «امواج بزرگی» تشبیه کردند که این شهر را در روز اربعین 1440 در نوردید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سال به سال، مردمی که حتی داغ نزدیکان خود را فراموش می‌کنند، داغ یک عزیز را از یاد نمی‌برند و هر سال آن را پرحرارت‌تر در دل خود حس می‌کنند و آن را نسل به نسل انتقال می‌دهند تا دین و وظیفه خود در قبال مودت رسول الله و اهل بیت او -علیهم السلام- ادا کرده باشند». 

وبگاه شبکه خبری «الفرات» عراق، با بیان توصیف فوق از حس‌وحال زائران حسینی در اربعین امسال نوشت: زائران کربلا مثل امواج دریا اربعین را گرامی‌داشتند. از چند روز گذشته میلیون‌ها زائر از نقطه‌نقطه عراق به سوی کربلا حرکت کرده‌اند تا در میان تدابیر شدید امنیتی و خدماتی مناسبت اربعین را گرامی بدارند. 

الفرات با بیان اینکه «بیش از دو میلیون زائر عربی و خارجی از گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های عراق وارد شده‌اند»، نوشت «بیش از 23 هزار عنصر امنیتی در استان کربلا، طرح تأمین امنیت را اجرا کرده‌اند؛ امسال به لطف ثبات امنیتی و نقش عناصر اطلاعاتی، هیچ حادثه‌ای آرامش زیارت اربعین را بر هم نزد». 
[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 16:06 ] [ اسماعیل روحی ]

خون به نا حق ریخته امام حسین علیه السلام ما را متحد خواهد نمود


این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه می دارد 

[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 15:33 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت اربعین حسینی :

کاش بودیم آن زمان کاری کنیم / از تو و طفلان تو یاری کنیم

کاش ما هم کربلایی می شدیم / در رکاب تو فدایی می شدیم

[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 14:25 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت اربعین حسینی:

1. اربعین سیدالشهداء(علیه السلام)

در چنین روزى چهل روز از فاجعه مولمه شهادت امام حسین(علیه السلام) و اهل بیت و اصحاب

باوفایش مى گذرد. بر دوستان و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) لازم است كه با پوشیدن

لباس مشكى، تعطیل كار و برپایى مجلس عزا و شركت در

مجالس سینه زنى و ذكر مصیبت این روز را تعظیم نمایند.

2. زیارت جابر از كربلا

در این روز در سال 61 هـ جناب جابر بن عبدالله انصارى و همراهانش قریب به چهل روز بعد از

شهادت امام حسین(علیه السلام) از مدینه به كربلا وارد شدند.

او به همراه عطیه قبر حبیبش سید الشهداء(علیه السلام) را زیارت كرد.

3. بازگشت اهل بیت(علیهم السلام) به كربلا

بنابر مشهور در چنین روزى اهل بیت(علیهم السلام) از شام به كربلا بازگشتند.

4. ملحق شدن رأس مطهر امام حسین(علیه السلام) به بدن مطهر

در این روز ـ بنا بر قول سید مرتضى ـ رأس شریف امام حسین(علیه السلام) توسط امام

زین العابدین(علیه السلام) از شام به كربلا آورده شد و به بدن مطهر آن حضرت ملحق شد[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 14:24 ] [ اسماعیل روحی ]

بوسه عشق بر سر سردار عشق
[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 02:47 ] [ اسماعیل روحی ]

باز این چه شورش است که در خلق عالم است :
[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 01:38 ] [ اسماعیل روحی ]

فرمانده معظم کل قوا :

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنان خود، خاطرنشان کردند: راه حل مشکلات اقتصادی کشور اعم از راه حلهای ساختاری و کوتاه مدت شناخته شده است و هدف از درخواست برای تشکیل جلسه مشترک سه قوه، یافتن مشترک راه حل ها با کمک گرفتن از کارشناسان امین است که این کار در حال انجام است.
ایشان افزودند: دستگاههای نظارتی وابسته به دستگاههای اطلاعاتی، قوه قضاییه و مجلس نیز باید با قدرت و با چشم باز در میدان باشند و آحاد مردم مؤمن نیز باید با احساس وظیفه، در این خصوص، نقش ایفا کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه قوای مجریه و مقننه باید راههای فساد را ببندند، گفتند: اگر در همین قضایای ارز و سکه، نظارت و دقت و پیگیری لازم انجام می گرفت، راههای فساد مسدود می شد.
ایشان همچنین با توصیه به آحاد مردم برای هوشیاری و عملِ با بصیرت، در مقابل تحریکات دشمن، افزودند: ملت ایران همواره در مقابل دشمن بصیرت داشته است و همه باید بدانند که دشمن به دنبال سوءاستفاده از نقطه ضعف ها، بر ضدّ خود مردم است.
رهبر انقلاب اسلامی دستگاههای تبلیغاتی اعم از صدا و سیما، مطبوعات و وبگاههای فضای مجازی را به مراقبت از ایجاد ناامیدی در جامعه، توصیه مؤکد کردند و گفتند: انتقاد اشکالی ندارد اما نباید مردم را ناامید کرد. گاهی در یک روزنامه یا در یک برنامه تلویزیونی و رادیویی، به‌گونه‌ای سخن گفته می شود که گویا همه درها بسته است؛ در حالی که اینگونه نیست.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: ملت ایران و نظام اسلامی، همچنانکه تا به حال از مراحل سختی عبور کرده است، از این مرحله نیز که آسان تر از مراحل قبلی است، عبور خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دوم سخنانشان با اشاره به وقیح تر و بی ادب تر شدن مسئولان امریکایی در ماههای اخیر خاطرنشان کردند: آنها قبلاً نیز ادب سیاسی و دیپلماتیک را در حرفهایشان رعایت نمی کردند اما مسئولان کنونی رژیم امریکا به گونه ای وقیح و بی شرم و بی‌ادب با دنیا حرف می زنند که انگار حیا را کاملاً از آنها گرفته اند.

[ دوشنبه 7 آبان 1397 ] [ 05:58 ] [ اسماعیل روحی ]

حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای :

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه همواره از دولتها حمایت کرده اند و از این دولت نیز حمایت می کنند، خاطرنشان کردند: بار دیگر به مسئولان دولتی سفارش مؤکد می کنم که با فکر و برنامه ریزی و مشورت با افراد آگاه، راههای سوق دادن نقدینگی به سمت تولید را پیدا کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: برخی می گویند علت مشکلات فعلی در بازار، و کسب و کار این است که چون فعالان اقتصادی از زمان آغاز تحریم ها یعنی نیمه مرداد و یا نیمه آبان مطلع بودند، کارهایی انجام دادند، حالا سؤال این است که اگر فعالان اقتصادی مطلع بودند و کارهایی کردند، مسئولان دولتی هم باید خود را برای مقابله با تحریم بیشتر آماده می کردند.
ایشان افزودند: البته اکنون هم دیر نشده است و می توان تصمیم ها و اقدامات لازم را در مقابل تصمیم خبیثانه دشمن، اتخاذ کرد و اگر کسی بگوید دیر شده و ممکن نیست، یا جاهل است و یا حرف بی جهت زده است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هرکسی که اعلام کند، ما به بن بست رسیده ایم، یا جاهل است و یا حرف او خائنانه است.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه مطالب مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی، به موضوع فساد و لزوم مقابله با آن اشاره کردند و گفتند: نامه اخیر رئیس قوه قضاییه یک گام مهم و مثبت برای مقابله با فساد و مفسد است.
ایشان با اشاره به نامه هفده سال پیش خود به سران سه قوه برای مقابله با فساد افزودند: فساد یک اژدهای هفت سر است که باید با آن به طور کامل و جدی مقابله شود، ضمن اینکه وقتی با فساد و مفسد مقابله می شود، قطعاً جیغ و دادهایی از گوشه و کنار بلند می شود.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بیانِ علنی این موضوع برای این است که همه بدانند، بنای نظام، برخورد قاطع و بدون ملاحظه با مفسد است.
ایشان افزودند: برخی درخصوص فساد به گونه ای صحبت می کنند که گویا همه نظام فاسد است و ادعای فساد سیستمی و فراگیر می کنند در حالی که اینگونه نیست و ما در کشور، مدیران پاکدست و مؤمن فراوانی داریم و اینگونه سخن گفتن، ظلم به این افراد و ظلم به نظام اسلامی است.

[ دوشنبه 7 آبان 1397 ] [ 04:55 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه دهم ماه ربیع الاول :

ازدواج پیامبر (صلى الله علیه و آله ) با حضرت خدیجه (علیها السلام )


پیامبر (صلى الله علیه و آله ) 15 سال قبل از هجرت با حضرت خدیجه كبرى (علیها السلام ) ازدواج نمودند(198). از احادیث شیعه و اخبار عامه معلوم مى شود كه حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد، در علم و اطلاع به كتب آن زمان معروف بوده است . او از زنان قریش ، علاوه بر كثرت اموال و املاك و تجاراتى كه داشت ، به عقل و كیاست نیز مزیت داشت و در آن زمان او را طاهره ، مباركه ، سیده نسوان و ملكه بطحاء مى گفتند. او از كسانى بو كه انتظار قدوم پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را مى كشید و همیشه از علما علائم نبوت آن حضرت را جویا مى شد.
هنگامى كه خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله ) شرفیاب شد، اول از مهر نبوت سؤ ال كرد و آن را زیارت كرد و اشعار فصیح او در مدح رسول گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله ) و كمال محبتش به آل عبد المطلب مشهور است كه كاشف از علم و ادب و محبت اوست . در همان روزى كه آن حضرت مبعوث به رسالت شد جناب خدیجه (علیها السلام ) ایمان آورد.
حضرت خدیجه (علیها السلام ) از مال خویش و میراثى كه به او رسیده بود به صورت مضاربه تارت مى نمود. چندى نگذشت كه از بزرگان تجار شد به گونه اى كه هشتاد هزار شتر زیر بار تجارت او بودند و هر روز امول او زیادتر مى شد. بر بام خانه او قبه اى از حریر سبز با طنابهاى ابریشم با تمثالى چند بود كه این علامت جلالت آن مخدره بود.
افراد زیادى مانند عقبه بن ابى معیط و ابن ابى شهاب كه هر كى چهار صد كنیز و غلام و خدمتكار داشتند، و ابوجهل و ابوسفیان و دیگر بزرگان عرب آن روز خواستگارى آن حضرت آمدند؛ ولى آن حضرت قبول نفرمودند. سرانجام خود حضرت خدیجه (علیها السلام )، پیشنهاد ازدواج به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) دادند و این ازدواج با آداب و مراسم خاصى انجام شد.
خداوند دو پسر به نامهاى قاسم و عبد الله كه به آنها طیب و طاهر هم مى گفتند، و چهار دختر به نامهاى ام كلثوم و زینب و رقیه و فاطمه (علیها السلام ) و جده حضرات معصومین (علیهم السلام ) است .
حضرت خدیجه (علیها السلام ) بیست و چهار سال و یك ماه با پیامبر (صلى الله علیه و آله ) زندگى كرد، و تا آن حضرت زنده بود پیامبر (صلى الله علیه و آله ) همسر دیگرى اختیار نفرمود. همچنین حضرت خدیجه (علیها السلام ) جمیع اموال خود را به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) واگذار كرد. عایشه مى گوید: كمتر اتفاق مى افتاد كه پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از خانه بیرون رود و خدیجه را به خبر یاد نكند، چندانكه یك روز آتش حسد من مشتعل شد و گفتم : یا رسول الله ، تاكى خدیجه را یاد مى كنى ؟ او پیرزنى بیش نبوده ! خداوند بهتر از او را (منظور خودش بوده ) به تو مرحمت كرد! پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از سخن من در غضب شد و فرمود: نه به خدا قسم ! بهتر از خدیجه (علیها السلام ) نصیب من نشده . به من ایمان آورد هنگامى كه مردم كافر بودند، و تصدیق نبوت من نمود در وقتى كه مردم مرا تكذیب مى كردند، و اموال خود را در اختیار من گذارد در وقتى كه مردم مرا از خود دور مى كردند. خداوند متعال از خدیجه به من فرزندانى روزى كرد و رحم تو را عقیم قرار داد(199).[ دوشنبه 28 آبان 1397 ] [ 07:59 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه نهم ربیع الاول :

آغاز امامت حضرت ولى عصر (علیه السلام )

آغاز امامت حضرت صاحب الامر (علیه السلام ) و غیبت صغراى آن حضرت پس از شهادت امام عسكرى (علیه السلام ) است ، كه تنها فرزند آن حضرت بودند(184).
این روز عید شیعه و اولین روز امامت خلافت آخرین خلیفه و حجت بر حق و منجى عالم بشریت حضرت بقیه الله الاعظم (علیه السلام ) در سال 260 ه‍ است (185).[ جمعه 25 آبان 1397 ] [ 21:54 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت ایام سوگواری شهادت امام حسن عسکری علیه السلام :
[ جمعه 25 آبان 1397 ] [ 15:00 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه شهادت امام حسن عسکری علیه السلام :

8 ربیع الاول


1. شهادت اما عسكرى (علیه السلام )

امام حسن عسكرى (علیه السلام ) در سال 260 ه‍ در سن 28 سالگى به دست معتمد عباسى به شهادت رسید(178). معتمد به عباسیین سفارش ‍ مى كرد كه بر آن حضرت تنگ بگیرند(179). صدوق (رحمه الله ) مى فرماید: معتمد چندین مرتبه امام عسكرى (علیه السلام ) را حبس كرد.
22 ساله بودند كه امام هادى (علیه السلام ) به شهادت رسیدند، و مدت امامت آن حضرت شش سال بود. در شبى كه فرداى آن روز به شهادت رسیدند نامه هاى زیادى به مردم مدینه نوشته بودند(180).
هنگام نماز صبح ، بعد از آنكه امام عصر (علیه السلام ) آن حضرت را وضو دادند و جوشانده اى به حضرتش دادند، به شهادت رسیدند(181).
وقتى مردم سامرا با خبر شدند، همه بازارها بسته شد و مردم كنار منزل آن حضرت جمع شدند. وزراء و اتباع خلیفه و بنى هاشم و علویات داخل منزل بودند. در سامرا صداى شیون و گریه از هر سو به گوش مى رسید و قیامتى بر پا شده بود.
امام زمان (علیه السلام ) آن حضرت را غسل داده بعد از كفن آن حضرت بدن مطهر را جهت نماز آوردند. جعفر برادر حضرت جلو آمد كه بر بدن مبارك نماز بخواند. همین كه خواست تكبیر بگوید امام زمان (علیه السلام ) در حالى كه طفلى گندمگون ، پیچیده موى ، گشاده دندان مانند پاره ماه بود از حجره بیرون آمد و رداى جعفر را كشید و او را از آن مكان دور كرد و بر پدر بزرگوارش نماز خواند، و آن حضرت را نزد قبر پدر بزرگوارش حضرت هادى (علیه السلام ) دفن نمودند(182).
جعفر این واقعه را براى معتمد نقل كرد. همه جار را در جستجوى حضرت گشتند، ولى اثرى از آن حضرت ندیدند.
در سال شهادت امام عسكرى (علیه السلام ) - سال 260 ه‍ محدث جلیل جناب فضل بن شاذان نیشابورى از دنیا رحلت فرمود: او صاحب 180 تاءلیف است و امام عسكرى (علیه السلام ) سه بار بر او رحمت فرستاده اند(183 ).[ جمعه 25 آبان 1397 ] [ 14:52 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه ماه ربیع الاول :

ربیع الاول


ماه ربیع الاول سرور و حزن را با هم در خود جاى داده است . روزهاى 1،3،4،5،8،9،10،12،14،16،17،19،22،23،25 این ماه ایام پرخاطره اى از شادى و اندوه اهل بیت (علیهم السلام ) است ، كه ذیلا به تفصیل آنها مى پردازیم .
خبرهاى خوشى همچون ولادت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، لیله المبیت و هجرت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، ورود حضرت به مدینه ، آغاز امامت امیر المؤ منین (علیه السلام ) پس از شهادت پیامبر (صلى الله علیه و آله )، ولادت امام صادق (علیه السلام )، آغاز امامت امیر المؤ منین (علیه السلام ) پس از شهادت امام عسكرى (علیه السلام )، روزهاى بیادماندنى این ماه است . ازدواج پیامبر (صلى الله علیه و آله ) با حضرت خدیجه (علیها السلام )، و ورود حضرت معصومه (علیها السلام ) به قم روزهاى دیگرى است كه خاطره هاى خوشى را بر جاى گذاشته است . مرگ عمر بن خطاب و یزید بن معاویه و عمر بن سعد برگهاى دیگرى از دفتر شادى اهل بیت (علیهم السلام ) در این ماه است .
آغاز وجوب نماز، عمود دین اسلام روز دیگر است كه هیچگاه فراموش ‍ نخواهد شد.
از سوى دیگر واقعه وحشتناكى در این ماه رخ داده كه سر آغاز همه مصائب اهل بیت (علیهم السلام ) است ، و آن هجوم به خانه وحى پس از دفن بدن مطهر پیامبر (صلى الله علیه و آله ) است . اولین روز خلافت غاصبانه معاویه ، ورود اهل بت امام حسین (علیه السلام ) به شام ، تخریب كعبه توسط یزید، نیز از آثار شوم سقیفه است كه در این ماه رخ داد است . شهادت امام عسكرى (علیه السلام )، وفات حضرت سكینه (علیهما السلام ) نیز از حوادث این ماه است .
از جنگهاى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) جنگ بنى النضیر و جنگ دومه الجندل در این ماه بوده است . همچنین صلح امام حسن (علیه السلام ) در این ماه اتفاق افتاده است .
مرگ موسى خلیفه عباسى ، معتصم عباسى ، داود بن على حاكم ظالم مدینه ، مالك بن انس و احمد بن حنبل نیز در این ماه به وقوع پیوسته است .[ شنبه 19 آبان 1397 ] [ 08:40 ] [ اسماعیل روحی ]

مراسم شام غریبان حرم مطهر امام رضا علیه السلام :
[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 18:47 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه دفن بدن مبارک امام رضا علیه السلام :

دفن بدن مبارك حضرت

پس از غسل و كفن و نماز بر بدن شریف حضرت كه توسط امام جواد (علیه السلام ) انجام شد آن حضرت را جلو قبر هارون در خانه حمید بن قحطبه ، مكان فعلى دفن كردند(145). بنابر بعضى روایات مأمون از ترس فتنه مردم دستور به دفن شبانه حضرت داد(146).
مدت امامت آن حضرت 20 سال بود(147) سن شریف امام جواد (علیه السلام ) هنگام شهادت امام رضا (علیه السلام ) 7 سال و چند ماه بود(148).
اقوال شهادت آن حضرت عبارتند از: 23 ماه رمضان (149)، 17 صفر(150)، 27 صفر(151)، 14 صفر(152)، 21 ماه رمضان (153)، و 23 ذى القعده (154)، بزرگان شیعه در كتب مختلف ماه شهادت را صفر و روز آن را اكثرا آخر صفر ذكر كرده اند، ولى 29 یا 30 روز بودن ماه صفر در سال شهادت را ذكر ننموده اند.

مسمومیت حضرت

یاسر خادم مى گوید: هر جمعه كه آن حضرت از مسجد جامع مراجعت مى كرد، با بدنى عرق دار و غبار آلود دستها را به درگاه الهى بر مى داشت و مى فرمود:  ((بارالها اگر فرج و گشایش كار من در مرگ من است ، مرگ مرا برسان )). آن حضرت پیوسته در غم و حزن بود تا در غربت رحلت فرمود(143).
مأمون پس از آنكه یك شبانه رز امر شهادت آن حضرت راكتمان كرد سراغ محمد پسر امام صادق (علیه السلام ) و جماعتى از آل ابوطالب فرستاد تا سلامت بدن امام را ببینند، و پس از آن شروع به گریه و زارى نمود(144)!!

آزارهاى مأمون نسبت به حضرت

مأمون از آزار و جسارت نسبت به حضرت كوتاهى نكرد، و حتى حضرت را سه ماه در سرخس مقیدا زندانى كرد(142).
پس از ولایتعهدى ، ابتداى گرفتارى آن حضرت به خاطر معاشرت بامأمون منافق ملعون بود. او به حسب ظاهر در تعظیم و احترام حضرت مى كوشید، اما در باطن با آزار و اذیت حجت خدا را به مرگ خویش راضى نموده بود.

شهادت امام رضا (علیه السلام )

حضرت ثامن الحجج مولانا على بن موسى الرضا (علیه السلام ) در سال 203 ه‍ بنابر اصح (138) دو سال پس از وفات حضرت معصومه (علیها السلام ) به شهادت رسیدند. سن مبارك حضرت 49 یا 55 سال بوده است (139). بنابر نقلى در 27 حضرت امام رضا (علیه السلام ) به شهادت رسیده اند(140)، ولى مشهور آخر ماه صفر است . در 28 سفر مأمون انگور مسموم یا آب نار زهر آلود را به اجبار به حضرت امام رضا (علیه السلام ) خورانید(141).[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 11:25 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه آخرماه صفر: ( عرض تسلیت ایام سوگواری امام رضاع)

شهادت امام رضا علیه السلام
حضرت ثامن الحجج مولانا علی بن موسی الرضا علیه السلام در سال 203 ه‌ بنابراصح

(كافی: ج 2، ص 528. فیض العلام: ص 200. بحار الانوار: ج 49، ص 292.

مستدرك سفینة البحار: ج 6، ص 295. منتخب التواریخ: ص 578)

دو سال پس از وفات حضرت معصومه سلام الله علیها به شهادت رسیدند.

سن مبارك حضرت 49 یا 55 سال بوده است. 

(كشف الغمة: ج 2، ص 267. بحار الانوار: ج 49، ص 292)
بنابرنقلی در 27 صفر حضرت امام رضا علیه السلام به شهادت رسیده‌اند
(تاج الموالید: ص 50)

ولی مشهور آخر ماه صفر است. در 28 صفر مأمون انگور مسموم یا آب انار

زهرآلود را به اجبار به حضرت امام رضا علیه السلام‌خورانید. 

(ارشاد: ج 2، ص 270. مستدرك سفینة البحار: ج 6، ص 295.

جلاء العیون: ص 551. مروج الذهب: ج 4ص 28. بحار الانوار: ج 49، ص 298)[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 11:20 ] [ اسماعیل روحی ]

مشهدالرضا در سوگ شهادت امام مهربانی‌ها/ آسمان هم در عزای ثامن‌الحجج گریست :
[ پنجشنبه 17 آبان 1397 ] [ 11:08 ] [ اسماعیل روحی ]

وصایای پیامبر (ص) :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 13:29 ] [ اسماعیل روحی ]

خلاصه ای از زندگی پیامبر (ص) :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 13:21 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه 28 ماه صفر :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 13:15 ] [ اسماعیل روحی ]

رحلت نبی اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیه السلام بر تمامی مسلمین جهان تسلیت وتعزیت باد :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 12:46 ] [ اسماعیل روحی ]

«دختر بدرالدجی امشب سه جا دارد عزا، گاه می‌گوید پدر، گاهی حسن گاهی رضا»


دو غم به دلت ماند حضرت مادر             کفن برای حسین و حرم برای حسن 
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 12:39 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت ایام سوگواری و عزاداری آخر ماه صفر :
[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 10:34 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت به مناسبت 28 وآخرماه صفر :

 

[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 10:22 ] [ اسماعیل روحی ]

تقویم شیعه روز شمار وقایع ماه صفر الخیر 28صفر:

28 ﺻﻔﺮ 1 - ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ ﺻﻠّﻰ ﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺟﺎﻧﮕﺪﺍﺯ ﻭ ﻣﻈﻠﻮﻣﺎﻧﻪ ﺍﺷﺮﻑ ﻣﺨﻠﻮﻗﺎﺕ

ﺧﺎﺗﻢ ﺍﻟﺎﻧﺒﻴﺎﺀ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﺻﻠّﻰ ﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 11 ﻩ’ ﺩﺭ ﺳﻦ 63 ﺳﺎﻟﮕﻰ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺳﻢ

(ﺍﻋﻠﺎﻡ ﺍﻟﻮﺭﻯ: ﺝ 1، ﺹ 80. ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 17، ﺹ 406. ﺍﺛﺒﺎﺕ ﺍﻟﻬﺪﺍﺓ: ﺝ 1، ﺹ 604. ﺍﻟﺨﺮﺍﺋﺞ ﻭ

ﺍﻟﺠﺮﺍﺋﺢ: ﺝ 1، ﺹ 27. ﺑﺼﺎﺋﺮ ﺍﻟﺪﺭﺟﺎﺕ: ﺹ 503. ﻣﺤﺎﺳﻦ ﺑﺮﻗﻰ: ﺝ 2، ﺹ 262. ﺟﺎﻣﻊ ﺍﻟﺎﺻﻮﻝ:

ﺝ 11، ﺹ 38. ﻣﺴﺘﺪﺭﻙ ﺳﻔﻴﻨﺔ ﺍﻟﺒﺤﺎﺭ: ﺝ 6، ﺹ 295. ﺍﻟﻄﺒﻘﺎﺕ ﺍﻟﻜﺒﺮﻯ: ﺝ 2، ﺹ 154.

ﺳﻨﻦ ﺍﺑﻰ ﺩﺍﻭﺩ: ﺝ 4، ﺹ 174) ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﻃﺒﻖ ﺭﻭﺍﻳﺎﺗﻰ ﻋﺎﻳﺸﻪ ﻭ ﺣﻔﺼﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﻣﺴﻤﻮﻡ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻥ!

(ﺗﻔﺴﻴﺮ ﺻﺎﻓﻰ: ﺝ 1، ﺹ 389) ﺩﺭ 24 ﺻﻔﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠّﻰ ﺍﻟﻠﱠﱠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺷﺪﺕ ﻳﺎﻓﺖ.

(ﻣﺴﺘﺪﺭﻙ ﺳﻔﻴﻨﺔ ﺍﻟﺒﺤﺎﺭ: ﺝ 6، ﺹ 295) 3 - ﺁﻏﺎﺯ ﻏﺼﺐ ﺧﻠﺎﻓﺖ ﺍﻭﻟﻴﻦ ﺭﻭﺯ ﻏﺼﺐ ﻇﺎﻟﻤﺎﻧﻪ ﺧﻠﺎﻓﺖ ﻭ ﺧﺎﻧﻪ

ﻧﺸﻴﻦ ﻛﺮﺩﻥ ﺍﻣﻴﺮ ﺍﻟﻤﺆﻣﻨﻴﻦ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﻭ ﺷﻜﺴﺘﻦ ﺑﻴﻌﺖ ﺭﻭﺯ ﻋﻴﺪ ﻏﺪﻳﺮ ﺗﻮﺳّﻂ ﺍﻫﻞ ﺳﻘﻴﻔﻪ ﺑﻨﻰ ﺳﺎﻋﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

(ﺗﺘﻤﺔ ﺍﻟﻤﻨﻨﻬﻰ: ﺹ 9) 4 - ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺩﺭ

ﺍﻳﻦ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ 50 ﻩ’ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﻦ ﻣﺠﺘﺒﻰ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴّﻠﺎﻡ ﺑﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﻴﺪ.(ﺍﻋﻠﺎﻡ ﺍﻟﻮﺭﻯ: ﺝ 1، ﺹ 403.

ﺑﺤﺎﺭﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 95، ﺹ 200. ﻣﺴﺎﺭ ﺍﻟﺸﻴﻌﻪ: ﺹ 27. ﻓﻴﺾ ﺍﻟﻌﻠﺎﻡ: ﺹ 199. ﻛﺎﻓﻰ: ﺝ 1، ﺹ 461.

ﻣﻨﺘﻬﻰ ﺍﻟﺎﻣﺎﻝ: ﺝ 1، ﺹ 231. ﻣﺴﺘﺪﺭﻙ ﺳﻔﻴﻨﺔ ﺍﻟﺒﺤﺎﺭ: ﺝ 6، ﺹ 295. ﺍﻟﻌﺪﺩ ﺍﻟﻘﻮﻳﻪ: ﺹ 350) ﺑﻨﺎﺑﺮ

ﻗﻮﻟﻰ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺩﺭ 7 ﺻﻔﺮ ﻭ ﺑﻨﺎﺑﺮ ﻗﻮﻟﻰ ﺩﺭ 5 ﺭﺑﻴﻊ ﺍﻟﺎﻭﻝ ﻭﺍﻗﻊ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

(ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 44، ﺹ 161) ﺟﻌﺪﻩ ﺩﺧﺘﺮ ﺍﺷﻌﺚ ﺑﻦ ﻗﻴﺲ ﺑﺎ ﺯﻫﺮﻯ ﻛﻪ ﻣﻌﺎﻭﻳﻪ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻭ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩ

ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺭﺍ ﻣﺴﻤﻮﻡ ﻛﺮﺩ. ﻣﻌﺎﻭﻳﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺯﻫﺮ ﺻﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﺩﺭﻫﻢ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩ ﻭ ﻭﻋﺪﻩ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻘﺪ

ﻳﺰﻳﺪ ﺩﺭﺁﻭﺭﺩ، ﻭﻟﻰ ﺑﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﺧﻮﺩ ﻭﻓﺎ ﻧﻜﺮﺩ. (ﺍﺭﺷﺎﺩ: ﺝ 2، ﺹ 16. ﻛﺎﻓﻰ: ﺝ 2، ﺹ 481.

ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻟﺎﻧﻮﺍﺭ: ﺝ 44، ﺹ 149. ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺍﻟﺨﻠﻔﺎﺀ: ﺹ 192)


[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] [ 10:15 ] [ اسماعیل روحی ]

خلق عظیم ترین اجتماع انسانی در جهان :

خلق عظیم‌ترین اجتماع انسانی جهان در کربلا با حضور میلیون ها زائر اربعین حسینی 

منابع عراقی جمعیت بزرگ زائران حسینی در کربلا را به «امواج بزرگی» تشبیه کردند که این شهر را در روز اربعین 1440 در نوردید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سال به سال، مردمی که حتی داغ نزدیکان خود را فراموش می‌کنند، داغ یک عزیز را از یاد نمی‌برند و هر سال آن را پرحرارت‌تر در دل خود حس می‌کنند و آن را نسل به نسل انتقال می‌دهند تا دین و وظیفه خود در قبال مودت رسول الله و اهل بیت او -علیهم السلام- ادا کرده باشند». 

وبگاه شبکه خبری «الفرات» عراق، با بیان توصیف فوق از حس‌وحال زائران حسینی در اربعین امسال نوشت: زائران کربلا مثل امواج دریا اربعین را گرامی‌داشتند. از چند روز گذشته میلیون‌ها زائر از نقطه‌نقطه عراق به سوی کربلا حرکت کرده‌اند تا در میان تدابیر شدید امنیتی و خدماتی مناسبت اربعین را گرامی بدارند. 

الفرات با بیان اینکه «بیش از دو میلیون زائر عربی و خارجی از گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های عراق وارد شده‌اند»، نوشت «بیش از 23 هزار عنصر امنیتی در استان کربلا، طرح تأمین امنیت را اجرا کرده‌اند؛ امسال به لطف ثبات امنیتی و نقش عناصر اطلاعاتی، هیچ حادثه‌ای آرامش زیارت اربعین را بر هم نزد». 
[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 16:06 ] [ اسماعیل روحی ]

خون به نا حق ریخته امام حسین علیه السلام ما را متحد خواهد نمود


این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه می دارد 

[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 15:33 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت اربعین حسینی :

کاش بودیم آن زمان کاری کنیم / از تو و طفلان تو یاری کنیم

کاش ما هم کربلایی می شدیم / در رکاب تو فدایی می شدیم

[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 14:25 ] [ اسماعیل روحی ]

عرض تسلیت اربعین حسینی:

1. اربعین سیدالشهداء(علیه السلام)

در چنین روزى چهل روز از فاجعه مولمه شهادت امام حسین(علیه السلام) و اهل بیت و اصحاب

باوفایش مى گذرد. بر دوستان و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) لازم است كه با پوشیدن

لباس مشكى، تعطیل كار و برپایى مجلس عزا و شركت در

مجالس سینه زنى و ذكر مصیبت این روز را تعظیم نمایند.

2. زیارت جابر از كربلا

در این روز در سال 61 هـ جناب جابر بن عبدالله انصارى و همراهانش قریب به چهل روز بعد از

شهادت امام حسین(علیه السلام) از مدینه به كربلا وارد شدند.

او به همراه عطیه قبر حبیبش سید الشهداء(علیه السلام) را زیارت كرد.

3. بازگشت اهل بیت(علیهم السلام) به كربلا

بنابر مشهور در چنین روزى اهل بیت(علیهم السلام) از شام به كربلا بازگشتند.

4. ملحق شدن رأس مطهر امام حسین(علیه السلام) به بدن مطهر

در این روز ـ بنا بر قول سید مرتضى ـ رأس شریف امام حسین(علیه السلام) توسط امام

زین العابدین(علیه السلام) از شام به كربلا آورده شد و به بدن مطهر آن حضرت ملحق شد[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 14:24 ] [ اسماعیل روحی ]

بوسه عشق بر سر سردار عشق
[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 02:47 ] [ اسماعیل روحی ]

باز این چه شورش است که در خلق عالم است :
[ سه شنبه 8 آبان 1397 ] [ 01:38 ] [ اسماعیل روحی ]

فرمانده معظم کل قوا :

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنان خود، خاطرنشان کردند: راه حل مشکلات اقتصادی کشور اعم از راه حلهای ساختاری و کوتاه مدت شناخته شده است و هدف از درخواست برای تشکیل جلسه مشترک سه قوه، یافتن مشترک راه حل ها با کمک گرفتن از کارشناسان امین است که این کار در حال انجام است.
ایشان افزودند: دستگاههای نظارتی وابسته به دستگاههای اطلاعاتی، قوه قضاییه و مجلس نیز باید با قدرت و با چشم باز در میدان باشند و آحاد مردم مؤمن نیز باید با احساس وظیفه، در این خصوص، نقش ایفا کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه قوای مجریه و مقننه باید راههای فساد را ببندند، گفتند: اگر در همین قضایای ارز و سکه، نظارت و دقت و پیگیری لازم انجام می گرفت، راههای فساد مسدود می شد.
ایشان همچنین با توصیه به آحاد مردم برای هوشیاری و عملِ با بصیرت، در مقابل تحریکات دشمن، افزودند: ملت ایران همواره در مقابل دشمن بصیرت داشته است و همه باید بدانند که دشمن به دنبال سوءاستفاده از نقطه ضعف ها، بر ضدّ خود مردم است.
رهبر انقلاب اسلامی دستگاههای تبلیغاتی اعم از صدا و سیما، مطبوعات و وبگاههای فضای مجازی را به مراقبت از ایجاد ناامیدی در جامعه، توصیه مؤکد کردند و گفتند: انتقاد اشکالی ندارد اما نباید مردم را ناامید کرد. گاهی در یک روزنامه یا در یک برنامه تلویزیونی و رادیویی، به‌گونه‌ای سخن گفته می شود که گویا همه درها بسته است؛ در حالی که اینگونه نیست.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: ملت ایران و نظام اسلامی، همچنانکه تا به حال از مراحل سختی عبور کرده است، از این مرحله نیز که آسان تر از مراحل قبلی است، عبور خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دوم سخنانشان با اشاره به وقیح تر و بی ادب تر شدن مسئولان امریکایی در ماههای اخیر خاطرنشان کردند: آنها قبلاً نیز ادب سیاسی و دیپلماتیک را در حرفهایشان رعایت نمی کردند اما مسئولان کنونی رژیم امریکا به گونه ای وقیح و بی شرم و بی‌ادب با دنیا حرف می زنند که انگار حیا را کاملاً از آنها گرفته اند.

[ دوشنبه 7 آبان 1397 ] [ 05:58 ] [ اسماعیل روحی ]

حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای :

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه همواره از دولتها حمایت کرده اند و از این دولت نیز حمایت می کنند، خاطرنشان کردند: بار دیگر به مسئولان دولتی سفارش مؤکد می کنم که با فکر و برنامه ریزی و مشورت با افراد آگاه، راههای سوق دادن نقدینگی به سمت تولید را پیدا کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: برخی می گویند علت مشکلات فعلی در بازار، و کسب و کار این است که چون فعالان اقتصادی از زمان آغاز تحریم ها یعنی نیمه مرداد و یا نیمه آبان مطلع بودند، کارهایی انجام دادند، حالا سؤال این است که اگر فعالان اقتصادی مطلع بودند و کارهایی کردند، مسئولان دولتی هم باید خود را برای مقابله با تحریم بیشتر آماده می کردند.
ایشان افزودند: البته اکنون هم دیر نشده است و می توان تصمیم ها و اقدامات لازم را در مقابل تصمیم خبیثانه دشمن، اتخاذ کرد و اگر کسی بگوید دیر شده و ممکن نیست، یا جاهل است و یا حرف بی جهت زده است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: هرکسی که اعلام کند، ما به بن بست رسیده ایم، یا جاهل است و یا حرف او خائنانه است.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه مطالب مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادی، به موضوع فساد و لزوم مقابله با آن اشاره کردند و گفتند: نامه اخیر رئیس قوه قضاییه یک گام مهم و مثبت برای مقابله با فساد و مفسد است.
ایشان با اشاره به نامه هفده سال پیش خود به سران سه قوه برای مقابله با فساد افزودند: فساد یک اژدهای هفت سر است که باید با آن به طور کامل و جدی مقابله شود، ضمن اینکه وقتی با فساد و مفسد مقابله می شود، قطعاً جیغ و دادهایی از گوشه و کنار بلند می شود.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بیانِ علنی این موضوع برای این است که همه بدانند، بنای نظام، برخورد قاطع و بدون ملاحظه با مفسد است.
ایشان افزودند: برخی درخصوص فساد به گونه ای صحبت می کنند که گویا همه نظام فاسد است و ادعای فساد سیستمی و فراگیر می کنند در حالی که اینگونه نیست و ما در کشور، مدیران پاکدست و مؤمن فراوانی داریم و اینگونه سخن گفتن، ظلم به این افراد و ظلم به نظام اسلامی است.

[ دوشنبه 7 آبان 1397 ] [ 04:55 ] [ اسماعیل روحی ]