1 - ولادت امام جواد علیه السّلام
حضرت جواد الائمه علیه السّلام بنابر مشهور در دهم ماه رجب سال 195 ه’ به دنیا آمده اند.
(اعلام الوری: ج 2، ص 91. مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 379. زاد المعاد: ص 20. فیض العلام: ص 299 . مصباح کفعمی: ج 2، ص 599. مصباح المتهجد: ص 741. بحار الانوار: ج 50، ص 7 - 14)
اقوال دیگر در ولادت آن حضرت چنین است: 17 ماه رمضان، 15 ماه رمضان.
(تقویم المحسنین: ص 11) ،
آخر ذی القعده. به قولی هم در 13 رجب ولادت آن حضرت واقع شده است.
(زاد المعاد: ص 21. مصباح المتهجد: ص 754)
پدر بزرگوار آن حضرت امام رضا علیه السّلام، و مادر آن حضرت جناب سبیکه یا درّه است که حضرت رضا علیه السّلام نام ایشان را «خیزران» نهادند.
(اعلام الوری: ج 2، ص 91. بحار الانوار: ج 50، ص 7)
نام آن حضرت محمّد، و کنیه ایشان ابوجعفر و مشهورترین القاب آن حضرت تقی و جواد است. حضرت رضا علیه السّلام آن حضرت را با کنیه یاد می کردند، و می فرمودند: «ابوجعفر به من نامه نهوشته است»، و نامه هائی که از آن حضرت می رسید در نهایت جلالت و زیبائی بود، و هنگامی که امام علیه السّلام می خواستند نامه برای امام جواد علیه السّلام بنویسیند آن حضرت را به بزرگی و احترام مورد خطاب قرار می دادند.
(عیون اخبار الرضا علیه السّلام: ج 2، ص 240)
یک روز در ایام کودکی حضرت جواد علیه السّلام آن حضرت را نزد پدر بزرگوارش امام رضا علیه السّلام آوردند. آن حضرت فرمودند: «این مولودی است که برای شیعه مبارکتر از او بدنیا نیامده است.
(انوار البهیّه: ص 125. کافی: ج 1، ص 321. ارشاد: ج 2، ص 279)
چرا که چهل سال و چند ماه از سن مبارک امام رضا علیه السّلام گذشته بود و آن حضرت هنوز اولادی نداشتند، و بعضی از شیعیان در امر امامت نگران بودند، هنگامی که خداوند جواد الائمه علیه السّلام را به مولایمان حضرت رضا علیه السّلام داد، نگرانی و شک و تردید مردم برطرف شد.

آن حضرت شش فرزند داشت: ابوالحسن حضرت هادی علیه السّلام، ابوطالب جناب زید، ابوجعفر جناب موسی بن مبرقع، حکیمه خاتون، خدیجه خاتون، امّ کلثوم.
(تاریخ سامراء: ج 3، ص 302)


2 - ولادت حضرت علی اصغر علیه السّلام
ولادت با سعادت حضرت باب الحوائج علی اصغر علیه السّلام در این روز واقع شده است.
(تقویم الائمه علیهم السّلام: ص 73 - 78. سحاب رحمت: ص 535)
با در نظر گرفتن اینکه آن حضرت در شش ماهگی در روز عاشورا در کربلا به شهادت رسید، ولادت حضرت مطابق این روز می شود. بعضی هم ولادت آن حضرت را در روز 8 یا 9 ثبت کرده اند.

نام شریف آن حضرت عبداللَّه مشهور به علی اصغر است. لقب شریفش باب الحوائج، رضیع، مذبوح من الاذن الی الاذن است. پدر بزرگوارش امام حسین علیه السّلام، و مادر والامقامش حضرت رباب دختر امرء القیس کلبی است. قاتل آن حضرت، حرمله بن کاهل اسدی ملعون است که قلب امام حسین علیه السّلام و اهل بیت و شیعیان، بلکه هر شنونده این مصیبت را می سوزاند.