1 - زیارت امام حسین علیه السّلام
در شب و روز اول این ماه زیارت مولانا الشهید ابی عبداللَّه الحسین علیه السّلام مستحب است.
(توضیح المقاصد: ص 16. فیض العلام: ص 293)
از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده که فرمودند: «کسی که امام حسین علیه السّلام را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند متعال گناهان او را می بخشد». اگر برای کسی زیارت آن حضرت در آن روز ممکن نباشد، مشاهد مشرّفه دیگر معصومین علیهم السّلام را زیارت کند و اگر این هم برایش ممکن نبود با سلام از راه دور به طرف آن قبور شریف اظهار ارادت نماید.
(مسار الشیعه: ص 34)


2 - ولادت امام باقر علیه السّلام
حضرت امام محمّد بن علی باقر العلوم علیه السّلام در روز جمعه اول رجب سال 57 ه’ در مدینه متولد شدند.
(مصباح کفعمی: ج 2، ص 599. زاد المعاد: ص 20. مصباح المتهجد شیخ طوسی: ص 737. فیض العلام: ص 294. مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 227. اعلام الوری: ج 1، ص 498. مسار الشیعه: ص 33. قلائد النحور: ج رجب، ص 4. بحار الانوار: ج 46، ص 212)
ولادت آن حضرت روزهای سوم و ششم صفر و پنجم و بیست و دوم رجب هم ذکر شده است.

نام مبارک آن حضرت محمّد، کنیه ایشان ابوجعفر و القاب آن حضرت باقر العلوم، الشاکر للَّه، هادی، امین و شبیه است، و لقب اخیر به خاطر شباهت آن حضرت به پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله است.
(مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 227)
پدر بزرگوارش حضرت امام زین العابدین علی بن الحسین علیه السّلام و مادر آن حضرت امّ عبداللَّه فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السّلام است.
(مصباح کفعمی: ج 2، ص 599. زاد المعاد: ص 20. مصباح المتهجد شیخ طوسی: ص 737. فیض العلام: ص 294. مناقب ابن شهر آشوب: ج 4، ص 227)
امام باقر علیه السّلام اولین علوی است که از پدر و مادر نسب شریفش به پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله و أمیر المؤمنین علیه السّلام و حضرت زهرا سلام اللَّه علیها می رسد.

امام صادق علیه السّلام در باره امّ عبداللَّه می فرمایند: «از زنهای با ایمان و پرهیزکار و نیکوکار بود».
(تواریخ النبی والال علیهم السّلام تستری: ص 47)
در روایت دیگر امام صادق علیه السّلام می فرمایند: «در میان فرزندان امام حسن علیه السّلام مثل او نبود». در عظمت و شرافت این بانو همین بس که با حضرت سیّد الساجدین علی بن الحسین و باقر العلوم علیهماالسّلام در واقعه کربلا حضور داشت و همراه آن بزرگواران و زینب کبری و دیگر اهل بیت علیهم السّلام به اسارت رفت و وقایع کوفه و شام را دید.