1 - نوشتن صحیفه ملعونه
در این ماه در سال 11 ه’ صحیفه ملعونه دوم نوشته شد و به امضاء منافقین رسید.
(بحار الانوار: ج 28، ص 104)
محتوای آن چنین بود که نگذارد خلافت و امامت مسلمین بعد از پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله به علی بن ابی طالب علیه السّلام برسد، و بر اساس آن مقدمات و زمینه های غصب خلافت و گرفتن بیعت از آن حضرت به هر صورت ممکن را فراهم نمودند. با نوشتن آن صحیفه اساس ظلم و ستم به اهل بیت علیهم السّلام را بنا نهادند، که به فرموده امام صادق علیه السّلام: «اذا کتب الکتاب قتل الحسین علیه السّلام»
(بحار الانوار: ج 24، ص 366، ج 28، ص 123، ج 31، ص 635. تفسیر نور الثقلین: ج 4، ص 616. تأویل الایات: ج 2، ص 672)
«هنگامی که صحیفه ملعونه نوشته شد امام حسین علیه السّلام به شهادت رسید».


2 - وفات ماریه قبطیه
در ماه محرم سال 15 ه’ (یا 16 ه’) ماریه قبطیه رحلت فرمود.
(ریاحین الشریعین: ج 2، ص 342. البدایه و النهایه: ج 5، ص 326)
ماریه دختر شمعون قبطی بود که همراه با خواهرش شیرین و یک خواجه که برادر ماریه به نام ماپور بود و هزار مثقال طلاو بیست جامه حریر و درازگوشی به نام یعفور و قاطری به نام دلدل، در سال هفتم از سوی پادشاه اسکندریه به رسم هدیه خدمت رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرستاده شد.

پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله ماریه را به همسری خود برگزید، و در محله «عالیه» که آن را «مشربه ام ابراهیم» می گویند منزلی برای آن حضرت تهیه کرد و خداوند جناب ابراهیم علیه السّلام را از این بانو به آن حضرت عنایت فرمود.

حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام به خاطر ولادت ابراهیم علیه السّلام بسیار اظهار سرور می فرمود و به آنان خدمت می نمود، و بدین جهت عایشه از حضرت امیر المؤمنین بسیار ناراحت و ملول بود.
(شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید: ج 9، ص 195)
از عایشه نقل شده که می گفت: «من به ماریه حسد می بردم، چون زنی بسیار زیبا بود.
(ریاحین الشریعه: ج 2، ص 342. الطبقات الکبری: ج 8، ص 213. الاصابه: ص 311)
سرانجام این حسادت باعث شد که تهمتی به جناب ماریه زد و آیه ای در تقبیح این کار عایشه نازل شد، که در تفاسیر شیعه و سنّی به تفصیل توضیح داده شده است. جناب ماریه بعد از پیامبر صلّی اللَّه علیه و آله در مدینه طیّبه رحلت فرمود.