5 شعبان
 
1. ولادت امام زین العابدین (علیه السلام )

در این روز در سال 38 ه‍ در زمان امیر المؤ منین (علیه السلام ) آقا و مولایمان حضرت سید الساجدین زین العابدین (ع ) بن الحسین (علیه السلام ) به دنیا آمدند(501).
نام آن حضرت ((على )) است ، و مشهور ترین لقب مباركش زین العابدین و سجاد است (502). پدرشان سرور شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین (علیه السلام )، و مادرشان حضرت شهربانو است .
امام سجاد (علیه السلام ) دو سال از عمر بابركتش را به جدش امیر المؤ منین (علیه السلام ) بود، و بقیه عمر شریفش همراه عموى مكرم و مظلومش امام مجتبى (علیه السلام ) و پدر والامقامش امام حسین (علیه السلام ) سپرى شد. در واقعه جانسوز كربلا شاهد شهادت پدر، برادر، عمو و بستگان و اصحاب (علیهم السلام ) بود، همراه با عمه اش زینب كبرى (علیهم السلام ) و دیگر اسرا به كوفه و شام رفتند. در كوفه و شام جسارتها به آن حضرت و اهل بیت (علیهم السلام ) نمودند، ولى با خطبه هایى نورانى از مامت و عصمت اهل بیت (علیهم السلام ) دفاع فرمود. در كاخ یزید در حالیكه با چند تن دیگر از خاندان امامت به یك ریسمان بسته شده بودند، رو به یزید كرده فرمودند: ما ظنك برسول الله لو رانا موثقین فى الحبال ...: ((اى یزید، چه گمان به پیامبر مى برى اگر آن حضرت ما را این چنین در بند ببیند(503)))؟
 در ولادت آن حضرت اقوال دیگرى به این ترتیب وجود دارد: 8 ربیع الاول ، 15 جمادى الاولى (504)، 15 جمادى الاخر، 5 رجب ، 11 رجب ، 7 شعبان ، 9 شعبان (505)، 15 شعبان ، 5 رمضان (506) در روز ولادت هم اختلاف است كه یكشنبه بوده یا سه شنبه یا پنجشنبه یا جمعه (507)؟ در سال ولادت هم اختلاف است كه 36 یا 37 یا 38 ه‍ بوده است (508).

پی نوشته ها :