3 رجب

 
1. شهادت امام هادى (علیه السلام )

شهادت اما على النقى (علیه السلام ) در سال 254 ه‍ بنابر مشهور در سن 41 سالگى بوده است (360). مرحوم كلینى شهادت آن حضرت را در 26 جمادى الاخر نقل فرموده است (361). مشهور این است كه آن حضرت 6 یا 8 سال و 5 ماه داشت كه پدر بزرگوار ایشان جواد الائمه (علیه السلام ) به شهادت رسیدند، و مدت امام آن وجود شریف 33 سال بود(362).
ایام حیات امام هادى (علیه السلام ) مصادف بود با خلافت بناحق ماءمون ، معتصم ، واثق ، متوكل ، منتصر، مستعین ، معتز لعنه الله علیهم ؛ و آخر الاءمر معتز آن حضرت را با زهر شهید كرد.
مدت عمر مبارك آن حضرت 41 سال و چند ماه بود(363) 13 سال در مدینه اقامت فرمودند و بقیه ایام امامت خویش را به اجبار متوكل در سامرا بودند. حاكم مدینه به متوكل نوشت كه اگر تو را به مكه و مدینه حاجتى است على بن محمد (علیه السلام ) را از این دیار بیرون ببر كه همه را مطیع خود ساخته است . در مدینه اسباب اذیت و اضرار به آن حضرت را به دستور متوكل زیاد كردند، تا زمانى كه آن حضرت را به سامرا بردند و جسارتها كردند، تا اینكه معتز آن حضرت را شهید كرد.
امام عسكرى (علیه السلام ) غسل و كفن و نماز بر آن حضرت را انجام داد، و بعدا در ظاهر این امورات توسط دیگران انجام شد و ایشان را در منزل خود در مكان فعلى حرم مطهر دفن نمودند.