دفن شهداى كربلا

روز دفن بدنهاى مطهر سید الشهدا (علیه السلام ) و اهل بیت و اصحاب آن حضرت ، توسط امام سجاد (علیه السلام ) به یارى جمعى از بنى اسد است (49).

ورود اهل بیت (علیهم السلام ) به كوفه

روز دوازدهم روز ورود اهل بیت (علیهم السلام ) با حالت اسارت به كوفه است (50). در این روز ابن زیاد فرمان داد كه احدى حق ندارد با اسلحه از خانه بیرون آید، و ده هزار سوار و پیاده بر تمام كوچه ها و بازار موكل گردانید، كه احدى از شیعیان امیر المؤ منین (علیه السلام ) حركتى نكند. سپس فرمان داد سرهایى را كه در كوفه بود برگردانند و در پیش روى اهل بیت (علیهم السلام ) حركت دهند، و با هم وارد شهر كرده در كوى و بازار بگردانند.
مردم با دیدن حالت زار ذریه پیامبر (صلى الله علیه و آله ) و سرهاى بر نیزه و بانوان و مخدرات در هودجهاى بدون پوشش ، صدا به گریه بلند نمودند. زینب كبرى ، ام كلثوم ، فاطمه بنت الحسین و امام زین العابدین (علیهم السلام ) به ترتیب با جگرهاى سوزان و قلوب دردناك ایراد خطبه نمودند، كه عده اى از لشكر با دیدن این اوضاع از كرده خود پشیمان شدند، اما هنگامى كه خیلى دیر شده بود!!(51)

روز شهادت حضرت سجاد (علیه السلام )

شهادت امام زین العابدین (علیه السلام ) بنابر قولى در این روز در سال 94 هجرى در سن 57 سالگى واقع شده است (52)، و قول دیگر 25 محرم است كه خواهد آمد.