1. شهادت موسى بن جعفر (علیه السلام )

در این روز در سال 183 ه‍ بنابر مشهور امام موسى بن جعفر (علیه السلام )، در حبس سندى بن شاهك به شهادت رسیدند(445) به روایت مرحوم كلینى روز شهادت حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام ) ششم رجب است (446). هارون ملعون به ظاهر براى زیارت و در حقیقت براى دستگیر نمودن حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام ) و فرستادن آن حضرت از مدینه به بغداد به مسجد النبى (صلى الله علیه و آله ) آمد(447).
 
خلفاى ظالم در دوران امامت حضرت

آن حضرت 20 سال داشتند كه امامت به ایشان منتقل شد و مدت 35 سال امامت فرمودند. در این مدت بعد از شهادت امام صادق (علیه السلام ) مقدارى همزمان با ابوجعفر منصور بودند كه او متعرض آن حضرت نشد.
بعد از منصور قریب به ده سال ایام خلافت مهدى بود. او حضرت را به عراق طلبید و حبس كرد. شبى امیر المؤ منین (علیه السلام ) را در خواب دید كه به او فرمود: فهل عسیتم ان تولیتم اءن تفسدوا فى الارض و تقطعوا اءرحامكم (448) وقتى بیدار شد مراد حضرت را دانست و موسى بن جعفر (علیه السلام ) را از زندان آزاد كرد.
پس از مهدى ، پسرش هادى خواست آن حضرت را محبوس كند ولى اجل او را مهلت نداد، چه اینكه كمتر از یك سال بیشتر خلافت نكرد. خلافت به هارون كه رسید امام (علیه السلام ) را از زندانى به زندان دیگر فرستاد، تا در سال چهاردهم خلافتش آن حضرت را در سن 55 سالگى به زهر جفا شهید كرد(449).
 
غسل و تدفین حضرت

پس از شهادت بدن شریف حضرت را طبق دستور هارون با جامه هاى كهنه ، جهت اهانت به آن بزرگوار، روى نردبانى گذاردند و چهار حمال بر دوش ‍ گرفتند، و كسى جلوى جنازه صدا مى زد: ((این امام رافضیان است )).
امام رضا (علیه السلام ) قبلا متوجه غسل و كفن و نماز آن حضرت شده بودند. سپس شیعیان آمدند و گل آوردند و احترام كردند و در محل فعلى حرم مطهر، بدن آن حضرت را دفن كردند(450).
تعداد فرزندان آن حضرت 37 نفرند(451) و مدت امامت آن حضرت 35 سال ، و عمر شریف امام (علیه السلام ) هنگام شهادت 55 سال بود(452). شهادت آن حضرت در 5 یا 6 رجب نیز ذكر شده است (453).

پی نوشته ها: